Prečo je lacné krmivo lacné?

Ako každý majiteľ psíka určite aj vy zvažujete, akú zdravú stravu vášmu miláčikovi dopriať – tak, aby to nezruinovalo váš rozpočet, ale aby psík dostal to najlepšie, bez akýchkoľvek skrytých nebezpečných zložiek. Pripravili sme pre vás sériu 3 článkov, v ktorých sa vám budeme snažiť pomôcť s výberom vhodného krmiva. Pokúsime sa vysvetliť, prečo niektoré krmivo stojí viac, iné menej, aj keď výrobca uvádza pri oboch rovnaký percentuálny podiel mäsa – nie je ale mäso ako mäso :)

Pri trochu podrobnejšom pohľade na zoznam zložiek v krmive a porovnaní viacerých značiek rýchlo prídete na to, že namiesto vysokokvalitného chudého mäsa sa používa ako hlavná zložka "mäso a vedľajšie mäsové produkty" a rastlinné vedľajšie produkty. V mnohých prípadoch je zdrojom živočíšnych bielkovín „divoký“ mix rôznych druhov bielkovín - zvyčajne 4 alebo viac druhov mäsa, ako sú bravčové, hovädzie, kuracie, morčacie, jahňacie alebo jelenie.

Ste to, čo jete a to platí aj pre našich psíkov :) Tí ale nemajú možnosť voľby, tá je iba na vás, preto je potrebné, aby ste naozaj rozumeli tomu, čo psíkovi dávate do misky. Myslite na to, že potrebuje kvalitné bielkoviny a kvalitné krmivo bez odpadných zložiek. Ako sme už písali v blogu Prečo kŕmiť psíky kvalitnou stravou, krmivom viete v zásadnej miere ovplyvniť zdravie svojho psíka. Zdravá strava poskytuje základ pre zdravý život :)

V posledných desaťročiach sa strava psa veľmi zmenila a vzďaľuje sa od prírody. Pridáva sa veľa syntetických látok a chemikálií, obrovské množstvo lacného obilia, ako aj lacné, nekvalitné ingrediencie s nízkym obsahom bielkovín a kostná múčka. Tieto zložky sú nielen že ťažko stráviteľné, ale majú vplyv na vznik intolerancií a alergií.

Pomôžeme vám mať jasno v dlhých názvoch uvedených v zložení krmiva. Odhalíte, čo je vhodné a čo menej vhodné krmivo pre vášho miláčika.

Ako čítať zloženie na krmive

Etikety na krmivách pre zvieratá sú často veľmi mätúce. Čítať zloženie by sa zdalo byť jednoduchou úlohou, keby platili pre zloženie krmív rovnaké štandardy ako pre potraviny pre ľudí.

Prvú vec, na ktorú by ste mali prihliadať pri porovnaní krmív, sú prísady. Krmivársky priemysel pri nich používa cielene mätúce označenie. Síce existujú relatívne prísne normy vo výrobe, ale tie nevypovedajú o kvalite zložiek a výsledného produktu. V druhej časti blogu sa dozviete sa o jednoduchom systém, ktorý vytvorila Dana Scott, ktorá je editorkou v Dogs Naturally Magazine, ktorý vám pomôže s výberom najlepšieho suchého krmiva pre vášho domáceho miláčika.

Kto reguluje krmivá v Európe?

V EÚ norme na krmivá nie sú striktne určené množstvá bielkovín, tukov a sacharidov, sú len odporúčané. Preto majú niektoré krmivá príliš vysoké obsahy tuku alebo zbytočne vysoký obsah bielkovín, čo môže viesť k tráviacim ťažkostiam, hnačkám alebo iný problémom. Uvedieme užitočné výpočty, aby ste napríklad vedeli, koľko tuku by mal psík v krmive prijať.

Dôležité je pochopiť niektoré súvislosti týkajúce sa regulácie krmív pre domáce zvieratá. V EÚ neexistuje špeciálny úrad na dohľad nad krmivom pre domáce zvieratá. Predpisy EÚ, ktoré ovplyvňujú výrobu, uvedenie na trh a dovoz krmív pre domáce zvieratá, sa tak často zdajú byť mätúce.

Existujú tri regulačné orgány v rámci EÚ:

 • Európska rada
 • Európsky parlament (EP)
 • Európska komisia (EC)

Každý z nich môže predkladať právne predpisy, ale vo väčšine prípadov sú právne predpisy spoločne podporované najmenej dvomi z týchto orgánov.

Významnú úlohu má aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorý napriek tomu, že nemá žiadnu „moc“ priamo písať legislatívu, môže pomocou smerníc, nariadení a rozhodnutí dosiahnuť určitý zámer. Všetky sú zverejnené v úradnom orgáne EÚ - Oficiálnom žurnále Európskej únie (OJ).

Čo sa skutočne nachádza v lacnom krmive?

Namiesto kvalitného skutočného mäsa nájdete v niektorých krmivách produkty s obsahom mäsových produktov z kategórie 3, čo znamená odpady z bitúnkov, ktoré nie sú povolené a nie sú vhodné pre ľudský konzum.

Pre lepšiu predstavu, kategória 3 zahŕňa zvyšky ako:

 • pazúry
 • kopytá
 • perie
 • rohy
 • sekréty žliaz
 • hormóny
 • kostnú múčku
 • kosti
 • chrupavky
 • krv
 • črevá
 • moč

Toto všetko spadá pod označenie „vedľajšie mäsové produkty“ a v krmivách tvorí veľmi lacný zdroj bielkovín! Práve kvôli tomuto sú niektoré značky schopné predávať krmivá so zdanlivým vysokým obsahom mäsa za veľmi nízke ceny.

A prečo takéto lacné suché krmivo psíkovi tak chutí? Pre lepšiu chuť a lákavú vôňu sa musia pridávať stimulátory aróm a prídavné látky, ktoré nie sú na trhu s krmivami ničím nezvyčajným.

A čo teraz?

Pes je mäsožravec a väčšinu svojich energetických potrieb pokrýva zo živočíšnych bielkovín. Z tohto dôvodu by každé jedlo malo obsahovať pomerne veľký podiel mäsa. Čerstvé mäso obsahuje esenciálne aminokyseliny – zvlášť vhodné sú omega mastné kyseliny, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri ochrane buniek a metabolizme psa. Kvalitné mäso a vnútornosti ako napríklad pečeň dodávajú psíkom vitamíny a minerály. Kvalitu proteínov obsiahnutých v krmive si vždy môžete spoľahlivo overiť na psíkovi, má lesklú srsť, silné pazúry a dobré trávenie - toto sú najistejšie indikátory kvalitnej stravy. Ak má váš miláčik s týmto problémy, začnite tým, že skúsite zmeniť jeho stravu.

Granule a konzervy, ktoré nájdete v našom e-shope, obsahujú vysoký podiel špičkového mäsa, vyberané druhy zeleniny, bylinky, sú väčšinou v potravinárskej kvalite alebo BIO kvalite, a sú samozrejme všetky bez umelých farbív a konzervantov.

Granule

Konzervy

V 2. časti tohto blogu sa budeme venovať analýze ingrediencií podrobnejšie. 

Zdroje

https://www.terracanis.de/informationen/futterabo/
http://www.petfoodindustry.com/articles/623-rules-regulations-and-directives
http://www.dogsnaturallymagazine.com/how-to-evaluate-pet-food-a-3-part-series/


Starší blog

Počet komentárov: 0

Napíš komentár

Komentáre musia byť pred publikovaním odsúhlasené

pri objednávke nad 60 € kuriér v SR zdarma

balíme a odosielame do 24 hodín

všetky produkty skladom, žiadne zbytočné čakanie

doručenie kuriérom od 3,90 €

Top

BECOME A SUBSCRIBER

Get 15% off your next order. Be the first to learn about promotions special events, new arrivals and more