Dá sa znížiť riziko rakoviny u psíkov o 90%?

Už v roku 2005 sa zistilo, že ak iba trikrát (!) do týždňa pridáte ku granulám listovú zeleninu, zníži sa riziko rakoviny napríklad močového mechúra o 90 %! (zdroj: Raghavan M., 2005) Samozrejme, vplyv na ochorenia má aj životný štýl, prostredie, stres, obezita, infekcia, nedostatok pohybu a toxíny – najväčší dopad sa pripisuje ale práve výžive (Rodney Habib).

V predchádzajúcom blogu Prečo kŕmiť psíky kvalitnou stravou? sme písali o tom, ako veľmi ovplyvňuje strava zdravie psíka. Častokrát sa ale stretávame s tým, že len málokto vie alebo sa nad tým rozmýšľa, že psi okrem mäsa potrebujú aj zeleninu a ovocie :)

Možno sa budete čudovať (alebo aj nebudete :), ale kŕmenie zeleninou je téma veľmi kontroverzná. Veľa veterinárov totižto neverí, že zelenina je pre psov dôležitá. Nájdu sa aj niektorí BARFisti, ktorí pridávania zeleniny a ovocia nie veľmi uznávajú. Na druhej strane sa stretneme ale aj s extrémom, že pániček-vegán krmí svojho psíka ako vegetariána alebo vegána :/

Samozrejme, každý môže mať na pridávanie zeleniny a ovocia do kŕmenia svoj vlastný názor (a ten môže byť iný ako náš) – z našej skúsenosti ale zelenina a ovocie do jedálnička patria a psíkom veľmi chutia :)

Psík s ovocím

Prečo je zelenina a ovocie pre psov prospešná sa dlhodobo zaoberá jeden z najlepších psích nutričných expertov Dr Ian Billinghurst, ktorý nám pomôže ozrejmiť pár faktov.

Z evolučného hľadiska psi jedli zeleninu odjakživa. Nie sú to výhradní mäsožravci a potrebujú k správnej výžive aj rastlinnú zložku. Ak kŕmite BARFom, tak vám určite nie sú cudzie napríklad neprané zelené držky.

Ovocie a zelenina vyvažujú tvorbu kyseliny v žalúdku, ktorá môže za niektoré chronické ochorenia pečene, pankreasu a obličiek. Tiež obsahujú široký rozsah živín – bielkoviny, tuky, sacharidy, fytoživiny a vlákninu.

Sú skvelým zdrojom vody, čo veľmi uvítajú psíkovia, ktorí trpia chronickou dehydratáciou, ktorá môže spôsobiť problémy s obličkami a obličkovými kameňmi.

Obsahujú väčšinu vitamínov skupiny B, vitamín C, A, E a K. Zelené listy sú bohaté na dôležité prvky ako vápnik, draslík a horčík.

Riasy a trávy obsahujú omega-3, ktoré majú protizápalový účinok, priaznivo účinkujú na mozog a centrálny nervový systém, zažívanie, imunitu.

Výhradne doménou rastlín je obsah fytoživín. Tie majú antibakteriálny, protivírusový, baktericídny účinok, pôsobia odčervujúco a hlavne sú protirakovinotvorné. Patria sem napríklad enzýmy a veľmi známe antioxidanty.

Pre správne zažívanie psa je veľmi dôležitá vláknina, obsiahnutá v zelenine a ovocí.

Ovocie a zelenina vo všeobecnosti taktiež pôsobia ako prevencia rôznych chorôb – rakoviny, alergií, ľadvinových a pečeňových ochorení, obezity, ochorení pankreasu (diabetes, pankreatitída).

Ale pozor! Nie každá zelenina je pre psíka vhodná - vyvarujte sa cibuli, strukovinám, makadamovým orechom, avokádu, ktoré by mohli byť pre vášho psa toxické.

Kŕmte rôznorodo, hlavne stravou bohatou na antioxidanty a protizápalové zložky. Aby ste využili naplno potenciál zeleniny a ovocia, pridávajte k nej aj oleje (nájdete aj v našej ponuke), ktoré nielen zo zeleniny a ovocia uvoľňujú vitamíny rozpustné v tukoch.

Konzerva plná zeleniny

A ak cestujete alebo len chcete dopriať vášmu psíkovi "all-in-one" zeleninovú konzervu, skúste našu Konzervu plnú zeleniny - červený detox.

Chrumkavá mrkva, tekvica, sladké zemiaky a červené jablko zmiešané s pestrou zmesou lesných plodov, poskytnú veľa vitamínu C pre správnu funkciu imunitného systému. Okvetné lístky ruže, šípky a rakytník rešetliakový dodajú tú správnu chuť :)

KONZERVA PLNÁ ZELENINY - ČERVENÝ DETOX

 

Alebo môžete skúsiť alternatívu Konzervu plnú zeleniny - zelený detox

Konzerva plná zeleniny - zelený detox


Starší blog Novší blog

Počet komentárov: 0

Napíš komentár

Komentáre musia byť pred publikovaním odsúhlasené

pri objednávke nad 60 € kuriér v SR zdarma

balíme a odosielame do 24 hodín

všetky produkty skladom, žiadne zbytočné čakanie

doručenie kuriérom od 3,90 €

Top

BECOME A SUBSCRIBER

Get 15% off your next order. Be the first to learn about promotions special events, new arrivals and more